Gdy mama wraca do pracy, ma do wyboru żłobek lub opiekunkę do dziecka, ponieważ ni zawsze istnieje możliwość powierzenia opieki dziadkom. Jak znaleźć odpowiednią osobę, która zaopiekuje się dzieckiem i zapewni mu bezpieczeństwo?

Odpowiedzialna niania do dziecka

Gdy mama wraca do pracy, ma do wyboru żłobek lub opiekunkę do dziecka, ponieważ ni zawsze istnieje możliwość powierzenia opieki dziadkom. Jak znaleźć odpowiednią osobę, która zaopiekuje się dzieckiem i zapewni mu bezpieczeństwo?

Poszukiwania niani

W poszukiwaniu niani do dziecka przeglądamy ogłoszenia i pytamy znajomych o zaufane osoby. Jak wśród wielu ofert wybrać właściwą? Przecież każdy może dać ogłoszenie, że zaopiekuje się dzieckiem. Czy jednak ma do tego odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje? Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest szukanie niani z pomocą agencji. Wystarczy na stronie wybrać np.: niania we Wrocławiu i otrzymamy oferty z tego właśnie miasta. Osoby zarejestrowane jako opiekunki są uprzednio zweryfikowane, można mieć zatem ufać, że dysponują referencjami i kwalifikacjami do zajmowania się dzieckiem. Są szkolone i sprawdzane przez doświadczoną kadrę. Daje to pewność, że wybrana kandydatka jest osobą, za którą się podaje i będzie umiała zająć się naszym maluchem, ponieważ ma odpowiednie predyspozycje.

Umowa z nianią

Ponieważ oddajemy pod opiekę własne dziecko, chcemy mieć pewność, że będzie ono bezpieczne. Aby tak było, należy spisać umowę z nianią. Opiekunka do dziecka to nie tylko troskliwość, kreatywność, cierpliwość i empatia. To także bardzo duża odpowiedzialność za bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój oraz współudział w wychowaniu. Umowa zabezpieczy nas i nasze dziecko. Powinna zawierać wszystkie reguły współpracy, gdyż dzięki temu unikniemy nieporozumień. Jasne określenie obowiązków niani da prawo do tego, by móc później je egzekwować. Sprawy takie jak karmienie, wychodzenie na spacery, dbałość o higienę dziecka i jego otoczenia, miejsce sprawowania opieki, ilość godzin pracy dziennie, powinny być wyszczególnione. Umowa zagwarantuje nam też, że nie zostaniemy porzuceni przez opiekunkę bez uprzedzenia. Pisemna forma zmniejszy ponadto ryzyko konfliktów i zabezpieczy obie strony.

Inne wymagania, które powinna spełniać niania

Rodzice zatrudniający opiekunkę oczekują, że będzie ona potrafiła utworzyć więź emocjonalną z dzieckiem i zrozumie jego potrzeby. Potrzeba do tego cierpliwości, refleksu, szybkiego podejmowania decyzji i indywidualnego podejścia. Jednak bardzo ważne jest również, by niania postępowała zgodnie z życzeniem rodziców w kwestiach wychowania i rozwoju malucha. Praca z małymi dziećmi bywa obciążająca fizycznie i wymaga sprawności. Nawet młodej osobie czasami ciężko jest nadążyć za maluchem. Ukończenie kursów i szkoleń zwiększa umiejętności i wiedzę niani. W połączeniu z doświadczeniem daje to duże szanse na odpowiednie zajmowanie się dzieckiem. Referencje to opinie zadowolonych z pomocy do dziecka rodzin. Jest to najlepsze świadectwo, że niania dobrze zaopiekuje się naszym szkrabem.