Rozszerzanie diety dziecka to wyzwanie dla każdego rodzica. Do diety malucha dołączają nowe produkty, a w głowie rodzica pojawia się mnóstwo pytań. Jakie produkty będą idealne do rozszerzania diety niemowlaka, jaką kaszę wybrać oraz w jakiej formie podawać ją maluchowi. Warto pamiętać, że prawidłowe rozszerzanie diety naszego dziecka, zapobiega chorobom cywilizacyjnym i wspiera jego rozwój. Po szóstym miesiącu życia zapotrzebowanie młodego organizmu zmienia się. Samo mleko już nie wystarcza, potrzebne są dodatkowe produkty.

Produkty idealne do rozszerzania diety niemowlaka

Dziecko przyzwyczajone do karmienia piersią, powinno po 6 miesiącu stopniowo otrzymywać nowe produkty, pełne zdrowych wartości. Kasza jest produktem idealnym na początkową fazę rozszerzania diety. W dziecięcym menu sprawdzi się kasza jaglana, kasza gryczana lub kasza będąca połączeniem obu wariantów. Aktualne zalecenia dotyczące żywienia dzieci mówią, że jako pierwszą kaszę możemy podać zarówno wersję glutenową, jak i bezglutenową. Jest to produkt wartościowi i kaloryczny, a więc już niewielka ilość potrafi sprawić, że dziecko będzie syte. Bardzo istotne jest, aby już od początku rozszerzania diety pokazywać dziecku różne produkty, tak aby z czasem określiło swój gust smakowy.

Żywność ekologiczna, czyli dobry start dla niemowlaków

Produkty, które wprowadzamy do diety niemowląt powinny być zdrowe. Sprawdzi się dobrej jakości żywność ekologiczna, która może być podana na wiele sposobów. Wybierając produkty, wchodzące w skład diety niemowlęcia, trzeba czytać etykiety. Szerokim łukiem należy omijać kasze, które mają w składzie coś więcej, niż sama kasza. Zdecydowanie należy odrzucać produkty pełnie konserwantów, cukrów oraz sztucznych ekstraktów. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno opierać się na pełnowartościowych produktach, pełnych witamin i składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Karmienie łyżeczką krok po kroku?

Prawidłowe podawanie dziecku kaszek i posiłków stałych za pomocą łyżeczki, powinno odbywać się w odpowiedni sposób. Łyżeczka do karmienia powinna być mała, dość wąska, twarda i na pewno płaska. Nie mniej istotny jest sposób wkładania łyżeczki do buzi niemowlaka. Kiedy karmimy dziecko kładziemy łyżeczkę na jego języku i dociskamy w kierunku dołu. Maluch, który poczuje nacisk na środku swojego języka, powinien samodzielnie zamknąć usta. W ten sposób ściągnie jedzenie za pomocą warg. To bardzo ważne, aby maluch samodzielnie zgarniał pokarm ze swojej łyżeczki. Nie powinniśmy mu pomagać i ocierać łyżeczki o górną wargę. Takie działanie może doprowadzić do rozleniwienia okrężnych mięśni ust.