Potrzeba zajęć dodatkowych dla dzieci została dostrzeżona przez naukowców, nauczycieli, psychologów i wreszcie rodziców. Ogromny ich wybór na rynku może jednak przytłaczać. Często trudno nam zdecydować, które zajęcia dla dzieci będą odpowiednie dla naszych pociech. Nie sposób przecież uczestniczyć we wszystkich możliwych! Jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze, ale o tym za chwilę.

Zajęcia dla dzieci – potrzeby naszych czasów, czyli dlaczego są potrzebne?

Obecne czasy cechują się zwiększoną dostępnością zasobów internetu dla dzieci w każdym wieku. Bajki, filmiki oraz gry można uruchomić w każdym czasie i są najprostszym sposobem poradzenia sobie z nudą. Powoduje to mniejszą aktywność fizyczną, mogącą prowadzić nie tylko do otyłości, ale także do ograniczonej ogólnej sprawności fizycznej. Dzieci mają mniejszy kontakt z rówieśnikami, często zamykają się w swoim wewnętrznym, zdominowanym przez wyimaginowane postacie, świecie. Wszystko to zaburza ich rozwój społeczny, utrudnia nawiązywanie nowych znajomości, ogranicza umiejętność radzenia sobie z rzeczywistością. Stąd krótka droga do nieśmiałości, braku poczucia własnej wartości. Aby do tego nie dopuścić, trzeba aktywizować pociechy. Odpowiedzią są zajęcia dla dzieci Poznań, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla kogo warsztaty dla dzieci?

Rodzice często zastanawiają się, w jakim wieku można zacząć interesować się zajęciami dodatkowymi. W ofercie są propozycje warsztatów dla dzieci w różnym wieku:

  • przedszkolaki 3 – 4 lata – w tym wieku umysł dziecka jest bardzo chłonny, dlatego łatwo im poprzez zabawę poznawać świat, a ta naturalna zdolność jest wykorzystywana podczas zajęć do efektywnego nauczania
  • przedszkolaki 5 – 6 lat – tutaj zajęcia mają za zadanie przygotować malucha do nowego etapu w życiu, jakim jest szkoła; w niezauważalny dla nich sposób zostaje przemycona nauka czytania, liczenia, pisania
  • uczniowie – osobno są zajęcia dla klas 1 – 2, osobno 3 – 4 oraz 5 – 6 – wszystko dlatego, że zdolności i potrzeby uczniów zmieniają się wraz z wiekiem i rozwojem
  • młodzież w klasach 7 -8 – jest to wiek, w którym trzeba zwiększyć wysiłki, aby nie tylko stać się konkurencyjnym w wyścigu o miejsce w wybranej szkole średniej, ale aby odkryć, w jakim kierunku drogi naukowej chce się dalej podążać.

Wiek jest zatem jednym z kryteriów wyboru warsztatów dla dzieci. W ofercie zajęć dla dzieci Poznań znajdują się propozycje dla każdej grupy wiekowej. 

Rodzaje zajęć dla dzieci

Kolejnym kryterium, oprócz wieku, jakim trzeba się kierować przy wyborze zajęć dla dzieci, są potrzeby i zainteresowania:

  • potrzeby – już u bardzo małych dzieci można zaobserwować konieczność uczestnictwa przykładowo w zajęciach sensorycznych, aby poprzez dostarczanie bodźców dla wszystkich zmysłów stymulować prawidłowy rozwój; różnego rodzaju zajęcia kreatywne uaktywnią ich umiejętności poznawcze, wzbogacą wyobraźnię; u starszych dzieci pomocne mogą się okazać kursy matematyczne lub biegłego czytania, jeżeli akurat te umiejętności wymagają poprawy
  • zainteresowania – kursy mogą być też po prostu formą spędzania czasu – jeżeli dziecko przejawia zamiłowanie dla ekspresji swoich emocji w postaci prac plastycznych, wszelkiego rodzaju zajęcia kreatywne będą dla niego; jeżeli z kolei jest pasjonatem matematyki lub informatyki – wówczas warto zwrócić uwagę na zajęcia z programowania lub kursy „Mistrzowie Matematyki”

Korzyści zajęć dodatkowych dla dzieci

Zajęcia dla dzieci, w zależności od rodzaju, rozwijają, uczą poprzez zabawę, sprawiają, że dziecko jest pewniejsze siebie, świadome swoich mocnych stron. Dzięki zajęciom czas spędzony przed telewizorem czy konsolą do gier zostaje ograniczony. Dodatkowo dziecko poznaje rówieśników i zyskuje dodatkowych kompanów do zabaw. Warto zatem przyjrzeć się ofercie zajęć dodatkowych dla dzieci, aby zyskać ich radość i poczucie własnej wartości oraz nasz spokój psychiczny o prawidłowy rozwój naszych pociech.