Wybraliśmy już klinikę leczenia niepłodności, teraz czas na następny krok, czyli pierwszą wizytę. Dla wielu z nas wiąże się ona z ogromnym stresem. Żeby go chociaż trochę zminimalizować warto dobrze się do niej przygotować, dowiadując się tego, jak będzie przebiegać i co koniecznie ze sobą zabrać. W ten sposób poczujemy się pewniej i na pewno mniej rzeczy nas zaskoczy. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy wskazane jest udanie się do kliniki leczenia niepłodności?

Pierwszym takim sygnałem dla pary powinny być dłuższe niż 12 miesięcy, bezskuteczne próby starania się o potomstwo (bez stosowania środków antykoncepcyjnych). Problem ten dotyczyć może nawet 10 – 15% par w wieku reprodukcyjnym, w Polsce szacuje się, że jest ich nawet 1,5 mln. Wyróżnia się dwa rodzaje niepłodności: trwałą niemożność zajścia w ciążę i niemożność jej donoszenia. Rosnąca skala zjawiska, spowodowała, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną.

Drugą istotną kwestią, która ma ogromne znaczenie, jest wiek partnerów. Kiedy o dziecko starają się ludzie młodzi (w wieku do 30 lat), wtedy nawet rok niepomyślnych prób nie przekreśla szans na naturalne zapłodnienie. Inaczej sprawa przedstawia się w sytuacji partnerów, którzy już przekroczyli ten wiek. Dla nich nawet 6 miesięcy daremnych prób powinno stanowić alarm, aby jak najszybciej zasięgnąć porady u specjalisty, w zakresie leczenia niepłodności. W przypadku kobiet po 39 roku życia, należy uczynić to jak najszybciej (u mężczyzn tę granicę wiekową stanowi 40 lat).

Pierwsza wizyta w klinice niepłodności

Wiele klinik, aby ułatwić swoim przyszłym pacjentom przygotowanie się do pierwszej wizyty, zamieszcza niezbędne informacje dotyczące jej, na swoich stronach internetowych. Procedury wszędzie wyglądają podobnie, dlatego już dużo wcześniej możemy zacząć zbierać niezbędne dokumenty i badania lekarskie. Na pewno będziemy spokojniejsi wiedząc, że wizyta odbywa się według wcześniej ustalonych standardów i zasad.

Bardzo ważne jest również to, aby podczas pierwszej konsultacji, obecni byli oboje partnerzy ponieważ problem niepłodności, w równym stopniu, może leżeć po stronie mężczyzny i kobiety. W takim razie co dobrze jest wiedzieć wcześniej?

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę?

Podczas takiego pierwszego spotkania, lekarz zazwyczaj wykonuje dopochwowe badanie USG. Dlatego najbardziej optymalnym terminem zgłoszenia się na wizytę będzie czas pomiędzy 10 a 25 dniem cyklu, wówczas kiedy nie występuje comiesięczne krwawienie. Gdy akurat w czasie wizyty występuje miesiączka, diagnostyka ograniczona zostanie do USG przezbrzusznego.

Co zabrać ze sobą na wizytę?

W ustaleniu prawidłowej diagnozy, lekarzowi potrzebne będą informacje na temat naszej historii choroby i przeprowadzonych w przeszłości badaniach czy zabiegach. Szczególnie pomocne okażą się:

  • wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych (np.USG), histopatologicznych, a nawet tych, które jak się nam może wydawać, nie są związane z problemem niepłodności;
  • opisy zabiegów i operacji, które przeszliśmy (w tym inseminacjach i in vitro);
  • wypisy szpitalne, epikryzy (które zostają wydane po zakończeniu całego postępowania z chorym, na wszystkich etapach procesu diagnostyczno – leczniczego).

Pamiętać należy również o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu lub karty stałego pobytu). Bowiem identyfikacja pacjenta jest wymagana w celu zagwarantowania bezpieczeństwa przeprowadzonych procedur.

Więcej szczegółowych informacji uzyskamy od personelu, który będzie służył nam w kwestii wyboru lekarza i ustalenia jak najbardziej dogodnego terminu wizyty. W klinice niepłodności https://www.klinikainvicta.pl/, w trosce o jak najlepszy przebieg leczenia, już przed wizytą otrzymamy komplet informacji, które pozwolą nam w sposób prawidłowy, przygotować się do spotkania z lekarzem.

Jakie badania wykonać przed wizytą?

Aby pierwsza wizyta przebiegła jak najbardziej owocnie, warto jest przeprowadzić wcześniejsze badania, które mogą okazać się cennym źródłem informacji przy postawieniu prawidłowej diagnozy. Każda placówka ma swoje wytyczne.

Klinika INVICTA, posiada Podstawowy Panel Diagnostyczny dla kobiet, w którego skład, wchodzi zestaw 12 badań laboratoryjnych (m.in. AMH, Inhibina B, SHBG, E2, FSH czy LH). Również dobrze jest wcześniej przeprowadzić badanie AFC, które oceni liczbę pęcherzyków antralnych (przeprowadza się je za pomocą USG). Mężczyźni natomiast powinni przynieść wyniki badania nasienia.

Jakie dokumenty wypełnić przed wizytą?

Przed wizytą lekarską zawsze wypełniamy specjalną ankietę medyczną. Tego rodzaju szczegółowy wywiad stanowi jeden z kluczowych elementów diagnostyki pacjentów. Z tego powodu pary proszone są o przybycie na miejsce troszeczkę wcześniej (wystarczy 30 min), aby spokojnie wypełnić formularz. Czasami jest on przesyłany na adres mailowy, który został przez nas podany, w momencie umawiania się na wizytę.

Niesamowicie ważne jest, aby pierwsza wizyta w klinice niepłodności, przebiegła w miłej i spokojnej atmosferze. Będzie to możliwe dzięki stałej współpracy z pacjentem, na każdym etapie leczenia.