Każda kobieta w tak zwanym kwiecie wieku przechodzi cykle menstruacyjne. Najważniejszą fazą cyklu okazuje się faza owulacyjna. Poznajmy ją bliżej i dowiedzmy się, czym skutkuje.

Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny to zachodzące cyklicznie zmiany w organizmie kobiety. Powodują je wydzielane przez gruczoły hormony. Jeden cykl trwa mniej więcej dwadzieścia osiem dni. Składają się na niego cztery fazy: faza menstruacyjna, faza folikularna, faza owulacyjna oraz faza lutealna. Wszelkie zaburzenia cyklu nie muszą, ale mogą wynikać z zaburzonej gospodarki hormonalnej. Za sprawą cyklu menstruacyjnego kobieta może zostać matką, a zatem począć i urodzić dziecko. Nie wszystkie dni spośród dwudziestu ośmiu okazują się jednak płodne.

Między pokwitaniem a przekwitaniem

Cykl menstruacyjny zachodzi u kobiety cyklicznie, ale nie przez całe życie, a jedynie przez jego część. To okres między pokwitaniem a przekwitaniem. Pokwitanie, nazywane inaczej dojrzewaniem, sprawia, że kobieta staje się zdolna fizycznie, a z czasem także psychicznie, do zajścia w ciążę. Czas ten przypada na mniej więcej dziesiąty rok życia. Przekwitanie, nazywane inaczej menopauzą, sprawia z kolei, że kobieta traci zdolność do zajścia w ciążę. Czas ten przypada na mniej więcej pięćdziesiąty rok życia. Ponadto cykl menstruacyjny nie zachodzi w czasie ciąży, od momentu poczęcia do momentu porodu.

Faza menstruacyjna

Faza menstruacyjna, zwana też menstruacją lub miesiączką, to pierwszy etap fazy menstruacyjnej. W tej fazie nabłonek macicy się złuszcza, co objawia się krwawieniem z pochwy. Przypada ona na 1, 2, 3 i 4 dzień cyklu. Dni te należą do niepłodnych.

Faza folikularna

Faza folikularna to drugi etap cyklu menstruacyjnego. W tej fazie dojrzewają pęcherzyki Graafa, które ostatecznie wypuszczają jajeczko. Przypada ona na 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  i 13 dzień cyklu. Dni te należą do niepłodnych, z wyjątkiem ostatnich dni, tuż przed owulacją.

Faza owulacyjna

Faza owulacyjna, zwana też owulacją lub jajeczkowaniem, to trzeci etap fazy menstruacyjnej. W tej fazie pęcherzyki Graafa wypuszczają jajeczko w kierunku macicy. Przypada ona na 14 dzień cyklu. Dzień ten stanowi kulminację cyklu i należy do dni płodnych.

Faza lutealna

Faza lutealna to czwarty i ostatni etap cyklu menstruacyjnego. W tej fazie pęcherzyki Graafa zamieniają się w gruczoł o nazwie ciało żółte, które wydziela hormony potrzebne przy wzroście i rozwoju ewentualnego zarodka. Przypada ona na 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, i 28 dzień cyklu. Dni te należą do niepłodnych, z wyjątkiem pierwszych dni, tuż po owulacji.

Faza owulacyjna jako punkt kulminacyjny cyklu menstruacyjnego

Faza owulacyjna nie bez powodu stanowi punkt kulminacyjny cyklu menstruacyjnego. Powoduje to fakt, że właśnie wówczas jajeczko zostaje wypuszczone w kierunku macicy. Tak zwane jajeczko stanowi żeńską gametę, czyli komórkę jajową. Jeśli jajeczko wędrując przez drogi rodne kobiety natrafi w tym czasie na plemniki, to połączy się z jednym z nich tworząc najpierw zygotę, następnie zarodek, a ostatecznie po kwartale płód.

Chcesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę? Sprawdź wykres ovufriend