Sale zabaw to dobre rozwiązania dla zapracowanych rodziców, którzy niekiedy potrzebują odrobiny czasu dla siebie czy załatwienie papierkowych spraw.

Musisz załatwić sprawy urzędowe? Może zwyczajnie potrzebujesz chwilę dla siebie, umówiłaś się do kosmetyczki, fryzjerki czy manikiurzystki. Sale zabaw to dobre miejsce, jeśli nie masz gdzie pozostawić dziecka. Mama, przyjaciółka czy ciocia nie są dyspozycyjne, a Ty musisz pozałatwiać sprawy, które wiesz, że zajmą Ci niemało czasu. Są miejsca, w które nie warto zabierać dziecka. Szybko się irytuje, zaczyna płakać i marudzić. Taka sytuacja jest stresująca nie tylko dla dziecka czy rodzica, ale również osób przebywających w pobliżu. Warto zafundować mu odpowiednią rozrywkę i pozostawić je w sali zabaw. W końcu to dla niego również okazja do dobrej zabawy i zawarcia nowych znajomości. Obalamy największe mity, związane z tymi miejscami.

MIT: Regulamin jest ustanawiany przez każdą z sal zabaw oddzielnie.

To prawda, że każda sala zabaw może ustanowić własny regułami. Oczywiście w ramach pewnych zasad. Pewne reguły są ogólnoobowiązujące i nie można ich zmieniać. Zanim pozostawisz dziecko w danym miejscu – przeczytaj dokładnie regulamin. Nie może się w nim znaleźć zapis, że personel nie odpowiada za wypadki podczas zabawy dla dzieci albo, że sala zabaw nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zgubione.

MIT: W salach zabaw pracuje nieprzeszkolony personel

Oczywiście jest to nieprawda. Opieka odgrywa kluczową rolę. Dlatego dobór odpowiednich osób jest tak ważny. Sale zabaw zwracają uwagę na to, kogo zatrudniają. Przy rekrutacji zapoznają się nie tylko z kwalifikacjami, ale również doświadczeniem danej osoby. W regulaminie podana jest często kategoria dzieci, które mogą uczestniczyć w zabawach. Kadra jest dostosowana do opieki nad daną grupą wiekową. Wiadomo, że inaczej należy się zajmować 10-latkiem, a inaczej 3-latkiem.

MIT: Wyposażenia sal zabaw zazwyczaj są ubogie

To jeden z najczęściej pojawiających się mitów. Na szczęście nie ma on swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Kwestie wyposażenia zależą oczywiście od danej sali zabaw, dla dzieci w jakim wieku jest przystosowana, w jakim miejscu się znajduje, ile osób z niej może korzystać i przede wszystkim – jaki jest jej metraż. Często jest tak, że dane miejsce posiada oddzielne sale z urządzeniami dla starszych i młodszych dzieci. Co ciekawe, niektóre sale zabaw oferują dodatkowe zajęcia, prowadzone przez animatorki albo specjalistów. Niektóre z nich mogą być płatne, jak np. lekcje języka angielskiego czy lekcje tańca.

MIT: Każde dziecko może pozostać w sali zabaw

Niestety, zanim zdecydujesz się na pozostawienie pociechy pod okiem obcej osoby – dowiedz się czy na pewno jest na to gotowe. Być może warto wybrać się z dzieckiem na 1-2 spotkania. Zobaczyć jak się zachowuje, jak reaguje na opiekunki i inne bawiące się dzieci. Liczy się przede wszystkim komfort dziecka. Poza tym, ty będziesz spokojniejsza – wiedząc, że Twoja córka czy syn czuje się bezpiecznie i dobrze się bawi. Nie warto robić niczego na siłę.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat atrakcji oferowanych przez sale zabaw dla dzieci? Zapraszamy na stronę Sali zabaw Fiku-Miku. Fiku-Miku posiada swoje placówki na terenie Warszawy i okolic.