Ciemieniucha to powszechna dolegliwość u niemowląt, która pojawia się pierwszych tygodniach po narodzinach. Boryka się z nią wiele maluszków ale wykonując odpowiednie czynności pielęgnacyjne sprawisz, że zmiany na głowie dziecka szybko znikną.

Przyczyny powstania ciemieniuchy

Pojawienie się ciemieniuchy spowodowane jest nadmierną pracą gruczołów łojowych. U maluszków nie są one jeszcze w pełni dojrzałe, a obecność hormonów mamy w organizmie malca sprawia, że działają one zbyt intensywnie. Wówczas wydzielają nadmierną ilość łoju. Następnie zasychają i łączą się ze złuszczonymi komórkami na powierzchni skóry. Prowadzi to do powstania ciemnożółtych łusek na główce dziecka – w miejscach, gdzie rosną włosy, jest ich najwięcej. Dolegliwość występuje nawet, gdy odpowiednio pielęgnujesz skórę niemowlęcia, ponieważ nie wynika ona z nieprawidłowych zasad higieny. Nie ma gwarancji, że w pierwszych tygodniach po narodzinach unikniesz ciemieniuchy. Poza nieestetycznym wyglądem nie pozostawia ona żadnych innych objawów – zmienione miejsca nie bolą ani nie powodują świądu. Należy jednak od razu podjąć działania, które usuną plamy z główki. Utrudniają oddychanie skóry, a także przyczyniają się do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego najlepiej od razu rozpocząć walkę z ciemieniuchą.

Jak walczyć z ciemieniuchą?

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać łusek. Doprowadzi to do podrażnień oraz ropnych zmian. Skóra maluszka w trakcie pierwszych tygodni życia jest zbyt delikatna i cienka. Odpowiednia regularna pielęgnacja przyczyni się do pozbycia ciemieniuchy. Codziennie przemywaj główkę szamponem, a następnie delikatnie szczotkuj włoski szczotką z naturalnego włosia. Pozwoli to usunąć i wyczesać łuski. W tym celu polecamy szampon dla niemowląt na ciemieniuchę od Musteli. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji. Usuwa i zapobiega powstaniu kolejnych łusek ciemieniuchy. To hipoalergiczny kosmetyk, który można stosować od pierwszych dni życia, ponieważ nie szczypie w oczy, nie spływa po twarzy i łatwo się rozprowadza. Wystarczy nałożyć niewielką ilość pianki na dłoń i wmasować w skórę głowy. Następnie całość spłukać. Pamiętaj, aby delikatnie przykładać ręcznik na zmienione miejsca. Nie szoruj ani nie trzyj naskórka! W przypadku nasilonej ilości łusek zastosuj krem na ciemieniuchę, który zwalczy objawy i wzmocni naturalną barierę ochronną. Złagodzi również występujące zmiany.

Wszystkie łuski ciemieniuchy powinny zniknąć do dwóch tygodni po rozpoczętej pielęgnacji. Zdarza się, że lubi powracać – najczęściej w okresie letnim. Ze względu na pot i wysoką temperaturę. Gdy pomimo odpowiedniej higieny łuski nie znikają, warto udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Łatwo ciemieniuchę mylić z atopowym zapaleniem skóry oraz łuszczycą.

Źródło zdjęcia: freepik.com