Zdania na temat monitorów oddechu są podzielone. Wiele osób uznaje, że jeśli dziecko rodzi się zdrowe, to urządzenie to stanowi zbędny wydatek. Z pewnością jednak nie zgodzą się z nimi osoby, których dzieciom uratowało ono życie lub te, które nie mogą odżałować, że go nie posiadały.

Na rynku znajdziemy obecnie wiele modeli monitorów oddechu, gdyż urządzenia te stały się obecnie znacznie bardziej popularne niż jeszcze kilka lat temu. Niektóre łączą w sobie kilka funkcji np. elektronicznej niani, video niani, a część jest przenośna i umożliwia wykorzystanie w czasie spaceru.

Ich funkcjonalność z pewnością jest atutem. Oczywiście z uwagi na znaczną czułość zdarzają się fałszywe alarmy, jednak czy nie lepiej, jeśli urządzenie włączy się 10 razy bez potrzeby, niż miałoby raz tego nie zrobić, gdy będzie istotnie niezbędne?

Jak to działa?

Większość tego rodzaju urządzeń monitoruje ruchy oddechowe dziecka. Przykładowo układamy specjalne płytki sensoryczne pod materacem. Gdy dziecko na nim leży i spokojnie oddycha, wszystko jest w porządku. Jeśli oddech ustąpi na 15 sekund, pojawia się „piśnięcie” ostrzegawcze, a po kolejnych 5 sekundach włącza się alarm.

Niekiedy już włączenie się urządzenia powoduje wybudzenie dziecka, które mówiąc kolokwialnie, zapadło w tak głęboki sen, że zapomniało o oddychaniu. Dzieje się tak z uwagi nie do końca rozwiniętych układów wewnętrznych.

Włączenie się alarmu powoduje, że rodzic w ułamku sekundy jest przy łóżeczku i sprawdza, czy wszystko w porządku lub udziela natychmiastowej pomocy. Oczywiście jest to stres, ale w ten sposób możemy uniknąć zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, która występuje u niemowląt ze wciąż niejasnych przyczyn i nadal nie znamy innych skutecznych metod jej przeciwdziałania.

Ile kosztuje monitor oddechu?

Podstawowa wersja to koszt kilkuset złotych. Można stwierdzić, że co stosunkowo niska cena za spokojny sen i dodatkową „kontrolę” nad bezpieczeństwem zdrowia i życia naszego dziecka. Można poszukać używanego urządzenia, jednak najlepiej znaleźć takie, które nadal jest na gwarancji, lub przed zakupem dokonać sprawdzenia i kalibracji w odpowiednim serwisie.