Umysł małego dziecka jest niezwykle chłonny. Odpowiednio wkomponowana w zabawę nauka kolejnych rzeczy może przynieść wymierny skutek w przyszłości. Kolejne słówka po angielsku zdecydowanie szybciej zapamięta 4-latek niżeli 10-latek. Podobnie będzie z innymi umiejętnościami. Dzisiejszy rynek obfituje w rozmaite gry, przyrządy, książki czy zabawki, które mogą skutecznie wspierać rozwój naszego dziecka. Już malucha nauczymy czytać, pisać czy wesprzemy pogłębianie umiejętności mowy.

Rozwój mowy

W tej dziedzinie najlepiej sprawdzają się rozmaite zabawki interaktywne oraz kontakt z rówieśnikami. Jeśli zabawka mówi, wypowiada kolejne słowa i wchodzi w interakcję z dzieckiem, to pojawia się w nim rodzaj potrzeby, aby odpowiadać. Dziecko, które spędza dużo czasu z innymi dziećmi również szybciej zaczyna mówić, gdyż pojawia się konieczność komunikacji. Ciekawym rozwiązaniem są również książeczki, które wymagają od dziecka udzielania odpowiedzi na pytania. Początkowo mogą być to np. odgłosy wydawane przez zwierzęta, z czasem ich nazwy, a potem np. ilości.

Uczymy się czytać

W nauce pierwszych literek i czytania pomogą zabawki edukacyjne z Eduksiegarnia.pl . Znajdziemy tam wiele ciekawych pozycji, które wspomogą poznawanie języka i lepsze rozumienie bajek, które czytają rodzice. Niektóre zabawki mówią głośno literkę po jej naciśnięciu, z kolei obok niej znajduje się obrazek z rzeczą łatwą do zapamiętania, która rozpoczyna się na tą literkę. Jeśli z kolei dziecko lubi oglądać książeczki, to możemy się wspólnie bawić i uczyć literek.

Pisanie, to trudna sztuka

Umiejętności manualne, takie jak pisanie bywają dla dzieci niezwykle kłopotliwe, a początkowe niepowodzenia frustrujące. Dlatego świetnie sprawdzą się zabawki umożliwiające łatwe pisanie i ścieranie – wszelkie znikopisy, tablice. Pisanie na papierze w pierwszym odruchu może wydać się mało fajne. Z czasem możemy kupić książeczkę z liniami i mazakiem suchościeralnym i próbować robić wspólnie szlaczki i literki mieścić w liniach.

Motywacja

Rodzicom możemy doradzić dodatkowo zakup specjalnych pieczątek motywujących. Z ich pomocą można w łatwy i przede wszystkim tani sposób motywować dziecko do dalszej pracy. W tej roli sprawdzą się również naklejki, ale uprzedzamy, że warto mieć od początku na nie specjalny zeszyt, bo inaczej znajdą się na meblach.

Nauka przez zabawę a cierpliwość dziecka

Dzieci, szczególnie małe nie usiedzą długo w jednym miejscu. Jednocześnie nie potrafią skoncentrować się na wykonywanej czynności przez czas dłuższy niż 15-20 minut. Z tego powodu warto tak zaplanować zabawę, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas, a potem zrobić przerwę, która po pewnym czasie nakłoni dziecko do dalszych ćwiczeń.

Inne ćwiczenia rozwojowe

Możemy również ćwiczyć zdolność zapamiętywania, chociażby dzięki różnym odmianom gry memo. Zdolność kreatywnego myślenia w początkowym okresie można świetnie pobudzić dzięki zabawkom typu mozaika, które składają się planszy pełnej otworów, w których umieszczamy rozmaite kolorowe elementy układając wymyślony obrazek lub taki, który przedstawiony jest na zdjęciu.

Co jeszcze wybrać dla dziecka?

Różnego rodzaju zabawki zręcznościowe, uczą koordynacji ruchowej i logicznego myślenia. Dziecko musi się skoncentrować, aby ułożyć chwiejącą się wierzę, lub wyjąć element, tak aby nie rozpadła się cała konstrukcja. Mimo wszystko niezależnie od tego, jakie zabawki, książki i inne przedmioty edukacyjne będzie miało do dyspozycji nasze dziecko, warto od czasu do czasu usiąść wspólnie z nim i pomóc mu lepiej zrozumieć świat i nauczyć się jego zawiłości.