Istnieje kilka podstawowych zasad, których wychowując dziecko, powinni trzymać się wszyscy rodzice. Obecnie mamy dość szeroką wiedzę z zakresu psychologii i przy wielu sytuacjach możemy znaleźć informacje, jak postępować i co będzie najlepsze dla dziecka, czy też pomoże nam w rozwiązaniu problemu.

Konsekwencja

Pozwala w wielu sytuacja rodzicom zapanować nad dzieckiem. Daje więc zarówno dorosłym, jak i maluchom pewien rodzaj poczucia bezpieczeństwa. Na czym polega? Przede wszystkim wyznaczamy dziecku granice. Jeśli powiemy, że jak coś się powtórzy, to nie dostanie deseru, to go nie dajemy i nie ustępujemy. Jeśli informujemy dziecko, że za 10 minut wychodzimy z placu zabaw do domu, to choćby krzyczało na całe osiedle, wychodzimy.

Rytm dnia

Już dla niemowlaka niezwykle ważne jest, aby trzymać się ściśle ustalonych godzin w ciągu dnia. W przypadku małego dziecka chodzi oczywiście o posiłki, drzemki w ciągu dnia, wieczorną kąpiel i położenie się do łóżka. Dziecku daje to znaczące poczucie bezpieczeństwa, jest zdecydowanie spokojniejsze, łatwiej i szybciej zasypia.

Szczęśliwi rodzice

Obecnie wielu osób na to nie stać lub nie mają możliwości. Jednak bardzo ważne jest, aby choć od czasu do czasu „na chwilę” oderwać się od dzieci. Wychodzimy same lub z partnerem. Każdy rodzic będzie lepszym rodzicem, jeśli będzie robić również coś dla siebie.

Dieta

Niektórzy rodzice zapominają o tym, jak ważne jest odpowiednie dobieranie produktów dla dziecka. Jednym z największych wrogów powinien być cukier, który niestety znajduje się w umiłowanych biszkoptach, herbatnikach i soczkach. Owoce też go zawierają, jednak nie w takiej ilości jak sok, więc zjedzenie jabłka czy banana jest wskazane, ale wypicie dużej ilości soku już niekoniecznie. Cukier może powodować gwałtowne pobudzenie u dziecka, wówczas nasza pociecha staje się niemal nadaktywna i trudna do opanowania, gdy zostaje on wydalony, poziom energii gwałtownie spada, pojawia się senność, a niekiedy również bóle głowy.

Ruch to zdrowie

Dziecko naprawdę szybko może nauczyć się chodzić za rączkę, zamiast jeździć w wózku i biegać na placu zabaw. Z pewnością wielu rodziców boi się, że zrobi sobie krzywdę, jeśli jednak będziemy pilnować, co najwyżej będzie siniak lub guz, a te nikomu nie zaszkodziły. Dzięki odpowiedniej dawce ruchu dziecko będzie się lepiej rozwijać i pokocha wysiłek fizyczny, sprawi to, że będzie zdrowsze w przyszłości.