Każdy dzień jest inny, jedyny w swoim rodzaju. Zgadzasz się? Prawdy tej można doświadczać na każdym etapie życia, jednak to właśnie w ciąży dochodzi ona do głosu ze zdwojoną siłą. 40 tygodni, kiedy tak wiele zmienia się w życiu kobiety, pozwala żyć w nowym wymiarze, ciesząc się bezpośrednimi zmianami w wyglądzie ciała, coraz większym brzuchem i coraz silniejszymi kopniakami rozwijającego się dziecka, jak również niejako podglądać maluszka, czytając o tym, jak zmienia się na poszczególnych etapach. Kalendarz ciąży pozwala doświadczać ciąży świadomie, bez stresu i z poczuciem panowania nad sytuacją.

Kalendarz ciąży: 5-8 tydzień ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży, czyli te liczone od 1 do 4….to właściwie czas, kiedy ciąży nie ma. Brzmi nieprawdopodobnie, a może uważasz, że to pozbawione sensu? Nie do końca tak jest, ma to znaczenie, ponieważ pozwala liczyć czas ciąży od ostatniej miesiączki, a dzień ten jest najłatwiejszy w weryfikacji.

Innymi słowy kalendarz ciąży, a nawet Twój ginekolog będą liczyć Twoją ciążę na okres, kiedy nawet nie zaczęłaś się starać. Z tego powodu większość kobiet o swoim odmiennym stanie nie dowiaduje się w 1 tygodniu ciąży, ale zazwyczaj 5-8, czyli w czasie spodziewanej miesiączki lub w kilkanaście dni po niej.

Warto zaznaczyć, że najczulsze testy pozwalają dowiedzieć się o ciąży już w 4 tygodniu ciąży, a kobiety, które szczegółowo obserwują swój cykl – obserwują śluz i mierzą temperaturę dowiadują się o ciąży najszybciej, bo już w kilka dni po zapłodnieniu.

Kalendarz ciąży – 20 tydzień ciąży

Połowa ciąży to okres, kiedy odbywa się ważne badanie. Powinno być one przeprowadzone między 18 a 22 tygodniu ciąży, dotyczy każdej ciężarnej. Lekarz powinien poświęcić na nie więcej czasu, starannie obserwując obraz USG, oceniając wagę płodu, szczegółowo jego rozwój, ryzyko rozwoju wad genetycznych.

20 tydzień ciąży to również czas, kiedy większość aparatur pozwala wskazać na płeć dziecka. Informacja ta jest zazwyczaj bardzo wzruszająca. Umożliwia kompletowanie wyprawki i planowanie codzienności po porodzie, także pod kątem wyboru imienia.

Kalendarz ciąży – ostatnie tygodnie ciąży

Trzeci trymestr ciąży to kolejny ważny okres w rozwoju ciąży, chociaż zazwyczaj dość męczący dla przyszłej mamy. Znowu pojawiają się objawy, które mogą być mocno męczące – brzuch zaczyna ciążyć, nogi odmawiają posłuszeństwa, bo puchną, często pojawia się zgaga, trudności w poruszaniu się, bezsenność.

Ostatnie tygodnie ciąży to intensywne przygotowanie się do porodu – pakowanie torby, zbieranie najważniejszych informacji dotyczących porodu, podejmowanie decyzji dotyczących sposobu przyjścia na świat dziecka.

Na finale ciąży zwiększa się również liczba badań, monitorowanie ciąży jest możliwe w bardziej szczegółowy sposób, lekarz sprawdza także czynność skurczową macicy, zmiany w szyjce, na podstawie których można ocenić, czy poród jest bliski, czy trzeba jeszcze na niego trochę poczekać.

Zobacz również https://po30.pl/kalendarz-ciazy/