Rozpoznanie oznak zbliżającego się porodu jest trudne w szczególności dla kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Wówczas większość doświadczeń i zmian, jakie zachodzą w ich organizmie, wydaje się dziwna czy nie do końca normalna. Istnieje jednak szereg czynników, które stanowią zapowiedź rychłego pojawienia się dziecka na świecie. Co to takiego? Warto zapamiętać.

1. Zmiany nastroju – może pojawić się zdenerwowanie, zmęczenie lub spokój. Gwałtowna zmiana może sugerować, że dziecko niedługo przyjdzie na świat.

2. Wicie gniazda – to potoczne określenie oznacza, że kobieta podświadomie przygotowuje wszystko w domu, sprząta, układa, sprawdza torbę do szpitala, aby jak najlepiej powitać dziecko na świecie.

3. Napady wilczego apetytu – nagłe napady jedzenia we wręcz nieograniczonych ilościach to również rodzaj zapowiedzi porodu. Dlaczego? Organizm w ten sposób próbuje przygotować się na czekający go wysiłek.

4. Obniżenie brzucha – szczególnie w pierwszej ciąży. Kobiety zauważają, że na kilka tygodni przed porodem dziecko przesuwa się znacznie niżej i przybiera pozycje do przyjścia na świat. Wówczas zdecydowanie łatwiej nam się oddycha, jednak zwykle zachodzi potrzeba znacznie częstszych wizyt w toalecie, gdyż maluch uciska pęcherz moczowy.

5. Odejście czopa śluzowego – u niektórych kobiet następuje bezpośrednio przed porodem, u innych nawet dwa tygodnie wcześniej. Czasem usuwany jest cały jednocześnie, a czasem po trochu, przez co łatwo przegapić ten moment. Jest on pewnego rodzaju korkiem, który zamyka ujście szyjki macicy. Gdy rozpoczyna się skracanie i rozwieranie szyjki, następuje jego wydalenie. Ma konsystencję galaretowato- wodnistą, a kolor może być ciemnobrązowy, różowy lub ciemnoczerwony.

6. Odejście wód płodowych – wody płodowe najczęściej stopniowo się sączą lub niezbędne jest przebicie pęcherza, nie odbywa się to w tak widowiskowy sposób, jak w filmach. Jeśli poczujesz, że wypływają wody, koniecznie należy sprawdzić ich kolor. Powinny być przeźroczyste lub słomkowe. Zielona barwa oznacza, że doszło do wydalenia smółki przez dziecko i należy od razu jechać do szpitala.

7. Biegunka – to również jedna z naturalnych form przygotowawczych organizmu do przyjścia dziecka na świat. Jeśli jelito grube zostanie opróżnione, przejście dziecka przez kanał rodny będzie łatwiejsze.

8. Rozwarcie szyjki macicy – dochodzi do niego na kilka dni lub tygodni przed porodem. Tempo postępowania rozwarcia jest bardzo indywidualne, lekarz musi sprawdzać jego postęp przy każdej wizycie kontrolnej. Za pełne rozwarcie do porodu uznaje się 10 cm, gdy wynosi ono 7 cm, niepodawane jest już znieczulenie, gdyż od tego momentu w większości przypadków akcja porodowa przebiega bardzo szybko.

9. Skurcze – to główny wyznacznik, że doszło do rozpoczęcia się porodu. Mowa oczywiście o pojawiających się regularnie, w odstępach 5-10 minut i trwających od 30 do 60-75 sekund. Na kilka tygodni przed porodem mogą pojawić się tzw. skurcze przepowiadające, które są rodzajem przygotowywania się macicy do czekającego ją zadania. Nie stanowią one jednak symptomu rozpoczynającej się akcji porodowej.