Wiele młodych, przyszłych matek może usłyszeć od starszych kobiet lub od mężczyzn, że ciąża to nie choroba więc nie powinny tak przeżywać pojawiających się dolegliwości. Problem w tym, że opinie takie są powszechne u osób, które albo żadnych nieprzyjemnych dolegliwości w ciąży nie miały, albo zupełnie nie zdają sobie sprawy, z tego, co to znaczy w niej być. Poranne mdłości najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży, gdy żeński organizm przyzwyczaja się do „intruza”.

Zacznijmy od tego, że mdłości w ciąży nie muszą być poranne. Wiele kobiet wskazuje, że ma je w ciągu dnia, wieczorami lub niemal na okrągło. Niekiedy są tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, gdyż wywołują nieustanne wymioty. Jak można sobie z nimi poradzić? Co robić, aby zniwelować ten wyczerpujący objaw?

1. Imbir – to wyjątkowy korzeń. Zaparz z niego herbatę, dorzucaj plasterki korzenia do wody mineralnej, jedz cukierki imbirowe, ssij plasterek. Jest on niezastąpiony w ciążowych mdłościach, po pierwsze dlatego, że istotnie przynosi ulgę, a po drugie jest całkowicie naturalny.

2. Przekąska, zanim wstaniesz – tuż obok łóżka połóż wieczorem niewielką przekąskę. Może to być mała kanapka, krakers, banan czy cokolwiek innego. Zjedz, zanim wstaniesz rano z łóżka. W ten sposób żołądek od razu zacznie pracować i masz szansę na uniknięcie dokuczliwych mdłości.

3. Małe posiłki a często – nadmiernie pełny żołądek powoduje nasilanie się mdłości, z tego powodu zalecane jest jedzenie niewielkich objętościowo posiłków 5-6 razy dziennie.

4. Mięta – może pomagać w walce z mdłościami. Zastosowanie ma przede wszystkim zawarty w niej mentol. Pij wodę z liśćmi mięty oraz cytryną, zaparz kilka listków świeżej mięty, zawsze noś przy sobie gumę do żucia. Pomocne może być również mycie zębów pastą z mentolem.

5. Unikaj wyziębienia i wychłodzenia – poranne mdłości mogą się nasilać, jeśli zmarzniemy, więc jeśli za oknem mroźno warto ubierać się warstwowo i pamiętać o rękawiczkach, czapce i szaliku.

6. Woda – jeśli występują mdłości i wymioty, istnieje duże ryzyko odwodnienia organizmu. Jest to stan bardzo niebezpieczny w okresie ciąży, zalecane jest więc nierozstawanie się z butelką wody, i picie jej jak największej ilości. Jeśli masz problemy z jedzeniem, bo wszystko wraca postaw na kaszki i kleiki ryżowe dla niemowląt, pozwolą ci zachować energię i uniknąć odwodnienia. Można stosować również specjalne preparaty elektrolitowe do picia dostępne w każdej aptece, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku.

7. Nie dla przegrzewania – zbyt ciepłe powietrze może również powodować nasilanie się mdłości. Dlatego warto regularnie i często wietrzyć mieszkanie i nie ubierać się nadmiernie ciepło.

8. Jedz migdały – niwelują zgagę i mogą zmniejszać nieprzyjemne mdłości.