Antybiotykoterapia bywa stosowana nader często, przy dolegliwościach, które tego nie wymagają, jednak jeszcze gorsze jest popełnianie podstawowych błędów w czasie ich podawania. Jak ich unikać i o czym w czasie antybiotykoterapii u dziecka należy bezwzględnie pamiętać?

1. Stałe godziny – podawanie antybiotyku powinno się odbywać o ściśle określonych porach, z uwagi na konieczność utrzymania odpowiedniego stężenia leku w organizmie, dla jego właściwego działania. Ustaw budzik, z pewnością pomoże pamiętać o dokładności.

2. Probiotyk – chroni jelita i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej mikroflory. Pozytywnie wpływają na odporność po antybiotykoterapii, jak również pomagają uniknąć biegunek spowodowanych podawaniem leku.

3. Dokładnie odmierzone dawki – najlepiej użyć specjalnego aplikatora lub strzykawki, aby dokładnie odmierzyć ilość leku, jaką ma przyjąć dziecko. Jeśli podamy go za mało, jego stężenie będzie za niskie, jeśli za dużo za wysokie i nie będzie odpowiednio działał.

4. Nie kończ antybiotykoterapii samodzielnie – Zwykle przy stosowaniu antybiotyku objawy chorobowe znikają po kilku dniach. Jeśli jednak w poważniejszej infekcji lekarz zaleci podawanie preparatu przez 7 czy 10 dni, to właśnie tak długo należy go stosować. Wcześniejsze odstawienie grozi pojawieniem się powikłań.

5. Odpoczynek – dziecko w czasie antybiotykoterapii jest osłabione, należy więc zapewnić mu możliwość wypoczynku i regeneracji. Z pewnością będzie w tym czasie więcej spało.

Antybiotyk jest koniecznym rozwiązaniem przy infekcjach bakteryjnych. Jeśli jednak nie będziemy podawać go we właściwy sposób może wywołać sporo szkód. Dla rodziców utrapieniem będzie, chociażby fakt, że jeśli nie podamy leku do końca i nie zadbamy o niepopełnianie błędów, to po kilku dniach infekcja może powrócić, czasem nawet jeszcze silniejsza i wymagać podania zupełnie innego, silniejszego leku, gdyż na poprzedni dane bakterie zdążyły już się uodpornić.

Sytuacją idealną byłoby, gdyby antybiotykoterapia była zlecana po przeprowadzeniu badania o nazwie antybiogram, jednak praktycznie nie jest to możliwe, bo na wynik czeka się nawet do 7 dni, a dziecko potrzebuje pomocy w wyzdrowieniu natychmiast. Lekarz kieruje się w doborze antybiotyków szeregiem ważnych przesłanek. Zwykle postępowanie zaczyna się od preparatów z grupy penicylin, z uwagi na stosunkowo szerokie spektrum działania.