Stopa dziecka bardzo szybko rośnie, więc i częsta zmiana obuwia jest koniecznością. Niejednokrotnie odpowiedni jego dobór, jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Po pierwsze dzieci mają własne zdanie i nie zawsze chętnie założą to, co wybierze mama. Kolejnym problemem jest, że częste nabywanie nowych butów wysokiej jakości może znacząco nadszarpnąć kieszeń rodziców. W jaki sposób więc kupić dziecku buty idealne?

Obuwie ma istotny wpływ na prawidłowy rozwój stopy i jednocześnie może oddziaływać na pojawianie się ewentualnych wad postawy. Tak więc z pewnością powinno ono być w odpowiedni sposób dobrane.

Czy kupowanie zbyt dużych butów dla dziecka jest dobrym rozwiązaniem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zawsze trzeba mieć na uwadze konieczność zostawienia niewielkiego zapasu. Mierząc dziecku stopę lub but warto zwrócić uwagę, aby wewnątrz pozostało jeszcze około 10-15 wolnych milimetrów. Tyle większe buty sprawią, że dziecko nie wyrośnie z nich już po jednym lub dwóch miesiącach, a dodatkowo stopa nadal będzie stabilnie trzymana i unikniemy jej przesuwania się w trakcie chodzenia.

Nie zaleca się jednak nabywania butów, które są na dziecko za duże o 2-3 rozmiary. Aby zrozumieć dlaczego, warto w czasie wizyty w sklepie na własną nogę ubrać o tyle za duże buty i spróbować się przejść. Nawet jeśli mocno je zasznurujemy, to stopa będzie nieustannie przesuwała się do przodu i do tyłu, chodzenie będzie nie wygodne, łatwo potknąć się o za długi but. Dla dziecka, które jest bardzo aktywne wszelkie wspinanie się czy pokonywanie rozmaitych przeszkód staje się wręcz niemożliwe.

Buty po starszym bracie, starszej siostrze

Zdaniem ortopedów dziecko nie powinno nosić butów po starszym rodzeństwie. Dla wciąż rozwijającej się stopy niezwykle istotne będzie odpowiednie dobranie, nowego obuwia, które dopasuje się i ułoży do jego potrzeb. Każde dziecko ma swój indywidualny kształt stopy, również chodzenia, przez to but dopasowuje się do właściciela. Zakładanie młodszej pociesze butów po starszym dziecku może prowadzić do zniekształcenia stopy u młodszego sprawiać, że chodzenie będzie niewygodne i prowadzić do rozwoju wad postawy.

W jaki sposób kupić idealne buty dla dziecka?

Poszukując butów dla dziecka, musimy znaleźć przysłowiowy złoty środek, zarówno w kwestii rozmiaru, jak i ceny. Buty za 100, 200 czy 300 złotych mogą wydawać nam się za drogie, z uwagi na fakt, że dziecko może szybko z nich wyrosnąć.

Jest jednak druga strona medalu, czyli buty nieznanych marek, najtańsze. Nabywając je w ciemno, z pewnością ryzykujemy, bo nie wiemy, czy dziecku będzie się w nich wygodnie chodziło oraz, czy jego stopy będą zdrowe i bezpieczne. W takim obuwiu bardzo często występują materiały, które nie gwarantują stopie odpowiedniego poziomu wentylacji. Natomiast ich podeszły wykazują bardzo niski poziom ergonomii.

Najlepsze jakościowo buty są wykonane z zamszu, skóry nubukowej lub licowej. Dobór obuwia uzależniony jest również od jego przeznaczenia. Jeśli dziecko będzie się w nich bawić i biegać w ciepłe dni ważne, aby miały dodatkowe wstawki z siateczki, które poprawiają poziom wentylacji. Zwróćmy również uwagę na górny fragment cholewki, który powinien być zaokrąglony i odpowiednio wyprofilowany, w taki sposób, aby nie wywoływał ucisku na ścięgno Achillesa.

Zadaniem rodzica jest również przyjrzenie się sztywnemu napiętkowi, który wpływa na prawidłową pozycję całej stopy, jak również samej pięty. Istotne są również noski w butach. Nie mogą one być nadmiernie miękkie, a dziecko powinno mieć możliwość poruszania palcami.

Dobranie odpowiednich butów dla naszego dziecka nie jest sprawą łatwą. Trzeba uwzględnić ich przeznaczenie, wiek pociechy, rozmiar, indywidualny gust, ale również jakość i cenę. Z pewnością nie powinniśmy kupować butów znacznie za dużych, w których poruszanie się będzie dla naszej pociechy kłopotliwe. Duży wybór wysokiej jakości obuwia dla dzieci znajduje się na https://www.eobuwie.com.pl/dzieciece.html , tutaj z pewnością każdy nawet najbardziej wymagający klient znajdzie odpowiednie buty dla swojej pociechy bez większego trudu.