Zazwyczaj małe dzieci bardzo lubią kąpiel. Pluskanie w wodzie, pełnej piany to dla nich wspaniała zabawa, a także niepowtarzalny relaks i sposób na uspokojenie. Niekiedy jednak pora kąpieli jest dla maluchów przykrą koniecznością, a dla rodziców czasem niezwykle stresującym. Wszystko to kiedy dziecko nie lubi wody i płacze na widok pełnej wanienki, albo na siłę się prostuje i stara się uniknąć kontaktu z pianą. Histerie, krzyki i prężenie się, sprawia, że czynnoś, która powinna być bardzo przyjemnym i miłym rytuałem, staje się horrorem nie do przejścia zarówno dla opiekunów, jak i dla maleństwa.

Co zrobić, żeby kąpiel była bardziej przyjemna dla maluszka?

Najmniejsze dzieci mogą się bać kąpieli z uwagi na zdenerwowanie rodziców, którzy sami są zestresowani tą czynnością. Dlatego przede wszystkim trzeba podejść do tej czynności bardzo spokojnie i z uśmiechem. Nie warto się spieszyć, lepiej spokojnie włożyć maluszka do wanienki, bez żadnych gwałtownych ruchów. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Najlepiej, żeby było ok. 24 stopni Celsjusza. Woda także nie może być za zimna ani za ciepła. Malutkie dzieci mogą się także przestraszyć nagłego kontaktu z wodą, dlatego dobrym rozwiązaniem jest najpierw popluskanie w niej dłonią, włożenie rączki i nóżki i powolne przyzwyczajenie do warunków. Żeby dziecku nie było za zimno, warto umieścić mu na brzuszku gąbkę. Nie można zostawiać maluchów samych, nawet jeśli potrafią same stabilnie siedzieć. Aby przekonać starsze dzieci, które już potrafią siedzieć do kąpieli, warto sprawić, aby nie była ona nuda. Dobrym rozwiązaniem jest zaproszenie do kąpieli ciekawych zabawek. Która sprawią, że maluch nie będzie chciał opuścić wanny!

Zabawki do kąpieli dla najmłodszych

W sklepach można znaleźć bardzo ciekawe zabawki do kąpieli przeznaczone nawet dla najmłodszych dzieci. Do najlepszych i najbardziej popularnych propozycji należą:

  • Mata kąpielowa – jest ona nie tylko bardzo użyteczna, ale także pięknie się prezentuje i umila kąpiel. Maty są antypoślizgowe, posiadają także specjalne przyssawki, dzięki czemu nie przemieszczają się i zapewniają bezpieczeństwo. Z kolei zachwycające grafiki przedstawiające np. postacie bajkowe, kolorowe rybki czy kaczuszki sprawiają, że zaciekawiony maluch nie boi się kontaktu z wodą,
  • Gumowa kaczuszka – to najbardziej klasyczna i popularna zabawka do kąpieli, jest wykonana z bezpiecznego materiału, miłego w dotyku, który unosi się na powierzchni wody, dzięki temu świetnie sprawdza się do umilenia kąpieli maluszka,
  • Zabawki typu fontanna – świetna propozycja bardzo lubiana przez najmłodszych, zazwyczaj fontanny przybierają postacie ulubionych postaci, posiadają też wygodne uszka, dzięki którym można je podnieść, aby zyskać efekt parasola wodnego.

Zabawki dla starszych dzieci

Niekiedy kąpiel jest nieprzyjemną czynnością, także dla troszkę starszych dzieci. Kiedy siedzą one już samodzielnie, można do kąpieli użyć także bardziej skomplikowanych zabawek:

  • Kraniki i kołowrotki – istnieje wiele wspaniałych zabawek, które składają się z wielu wspaniałych części, umożliwiających świetną zabawę w wodzie. Specjalny system pompujących pozwala na naprawdę efektowną rozrywkę. Można przelewać wodę z kubeczków do kubeczków, często dostępne są także siteczka i kołowrotki, które kręcą się dzięki niewielkiemu strumieniowi wody. Oprócz tego, że zabawki tego typu umilają kąpiel to także pełnią funkcję edukacyjną.
  • zabawki nakręcane – bardzo ciekawym pomysłem są zabawki do kąpieli, które można nakręcać, co pozwoli im samodzielnie pływać po wannie, mogą to być figurki przedstawiające pływaków, rybki albo statki.
  • książeczki do kąpieli – dorośli lubią poczytać dobrą książkę, w czasie kąpieli, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podobną rozrywkę dostarczyć również małym buntownikom. W sklepach można znaleźć różne, wspaniałe książeczki do kąpieli, które posiadają nie tylko zachwycające ilustracje, ale często także po naciśnięciu na stronę wydają dźwięk. Strony są zabezpieczone przed działaniem wody.
  • kredki do wanny – w ostatnim czasie absolutnym hitem są specjalne kredki, które umożliwiają rysowanie w wannie. Podczas kąpieli można wykonywać wspaniałe malunki, które łatwo zmyć wodą.

Kąpiel może być bardzo stresująca zarówno dla rodziców, jak i dla mniejszych i większych dzieci, które boją się często, nawet wpadają w szał na widok wanienki pełnej wody. W takich sytuacjach trzeba przede wszystkim podejść do sytuacji bardzo spokojnie i pokazać dzieciom, że chwile spędzone w wodzie mogą być wspaniałą zabawą. Pomóc w tym mogą specjalne zabawki, których na rynku jest bardzo dużo. Szeroki wybór z pewnością pozwoli znaleźć najlepszy produkt dla dziecka, który stanie się kompanem jego kąpieli przez długi czas. Zabawki do wanny można też przeznaczyć do spędzania czasu na basenie. Maluchy z pewnością pokochają wodę, jeżeli przekonają się, że kąpiel może się wiązać ze wspaniałą zabawą!