Jeśli chcesz, by Twoje dziecko spędzało czas na twórczej zabawie, rozwijało wyobraźnię i zdolności manualne, poznaj kilka propozycji kreatywnych aktywności dla najmłodszych. Będą one świetną alternatywą dla oglądania telewizji, poza tym mogą zapewnić wspaniałą rozrywkę całej rodzinie.

Budowanie kartonowego miasta

W każdym domu znajdzie się mnóstwo kartonowych opakowań. Puste pudełka po butach, kosmetykach, lekarstwach, ciastkach – to właśnie z nich wspólnie stworzycie wyjątkowe miasteczko. Przygotuj arkusz brystolu, farby, klej i opakowania. Kartoniki pomalujcie według własnego pomysłu i pozostawcie do wyschnięcia. Pudełka staną się zabudowaniami – domkami, sklepami, szpitalem albo szkołą. Pomalowane opakowania przyklejcie do brystolu, czyli podstawy Waszej makiety. Wykonane przez Was miasteczko przyda się do późniejszej zabawy. Wypełnijcie je małymi figurkami mieszkańców i samochodzikami.

Zabawa masą solną

Masa solna to doskonały materiał do tworzenia ekologicznych zabawek albo unikalnych ozdób. Do wykonania masy potrzebujesz dwóch szklanek mąki, szklankę soli i odrobinę wody. Połącz wszystkie składniki. Powstała mieszanka musi łatwo się formować, nie przywierając do palców. Możesz zabarwić ją barwnikami albo potem pomalować farbkami. Z masy ulepicie przeróżne figurki – pieski, kaczki, drzewa, ludziki. Zabawa spodoba się zarówno dziecku, jak i rodzicom, sprawiając wiele radości.

Odrysowywanie cieni

Ta bardzo kreatywna zabawa nie wymaga zakupu żadnych nowych przedmiotów. Wystarczą wyłącznie te, które znajdziesz w domu. Przygotuj kartki papieru, flamastry lub kredki. Ustaw w rzędzie figurki, samochody albo owoce tak, by ich cień padał na kartkę. Wykorzystaj do tego celu światło dzienne lub lampkę. Dziecko będzie odrysowywać kształt cienia na papierze. Później może wypełnić kontury dowolnymi kolorami.

Zabawa w orkiestrę

Garnki, pokrywki, patelnie, słoiki, kubki, łyżki – każde z kuchennych akcesoriów wydaje inny dźwięk. Maluch stworzy z nich swój zestaw perkusyjny, grając dla domowników niezapomniane koncerty. Inspirujące zajęcie umuzykalni dziecko i pozwoli mu na układanie własnych piosenek.

Jadalna biżuteria

Przygotuj ciasteczka z dziurką, płatki śniadaniowe o podobnym kształcie, żelki i puszyste pianki. Razem ze swoją pociechą nawlekajcie słodycze na nitki wykonując fantazyjną i smakowitą biżuterię. Kiedy znudzi już Wam się zabawa, możecie zjeść swoje ozdoby.

Teatrzyk

Zacznijcie od stworzenia własnych pacynek. Weźcie skarpetki, włóczkę, guziki. Przymocujcie dekoracje do skarpet – oczka, uśmiechy i włosy. Zaproście domowników na przedstawienie. Ukryjcie się za oparciem kanapy albo za stołem i za pomocą pacynek dajcie na scenie popis swoich aktorskich umiejętności.

Pieczenie ciastek

Przygotuj ciasto, rozwałkuj je i wręcz dziecku foremki. Nie przejmuj się przy tym bałaganem. Gdy maluch powykrawa już partię ciasteczek, upiecz je i ostudź. Następnie udekorujcie swoje wypieki i cieszcie się ich smakiem.

Kreatywne zabawy dla dzieci to znakomity sposób na naukę nowych umiejętności i świetny trening dla wyobraźni. Dzięki nim wspólnie spędzony czas wypełnią niezapomniane momenty, a Wy zbliżycie się do siebie wycinając, wyklejając i tworząc wyjątkowe dzieła.

Więcej kreatywnych zabaw dla dzieci znajdziesz na TaTenTo.