Laktator elektroniczny to praktyczny gadżet, który często przydaje się w okresie karmienia piersią. Aby jednak działał w pełni sprawnie, a jego użytkowanie było bezpieczne, trzeba postępować zgodnie z zasadami higieny. O czym musisz pamiętać? Wyjaśniamy.

Laktator elektroniczny składa się z wielu elementów, które pozwalają na sprawne i wydajne odciąganie mleka. Lejki, dreny, membrany, nakładka czy butelka – wszystkie te części muszą być dokładnie wyczyszczone. Warto więc poznać najważniejsze zasady higienicznego użytkowania laktatora, takiego jak np. laktator elektroniczny Expert.

Mycie laktatora elektronicznego – krok po kroku

Czyszczenie laktatora elektronicznego po odciągnięciu pokarmu sprowadza się do zaledwie kilku czynności.

Krok 1. Rozmontuj wszystkie części wykonane z tworzywa.

Krok 2. Zdejmij membranę z zaworka.

Krok 3. Wszystkie elementy dokładnie umyj w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Krok 4. Kilkakrotnie wypłucz części pod ciepłą bieżącą wodą.

Krok 5. Umyte elementy odłóż na ociekacz, a następnie wytrzyj do sucha (najlepiej ręcznikiem papierowym).

Uwaga! Bardzo ważne jest, aby dokładnie odtłuścić każdą część laktatora. Zbagatelizowanie tej czynności (np. poprzez umycie elementów zimną wodą lub ciepłą wodą bez dodatku detergentu) będzie skutkować odkładaniem się warstwy tłuszczu. To z kolei stanie się doskonałą pożywką dla bakterii, a jednocześnie może wpłynąć na zmniejszoną wydajność urządzenia.

Ważna dezynfekcja

Samo mycie części laktatora to za mało – konieczna jest ich dezynfekcja. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w sprawie odciągania pokarmu w warunkach domowych, akcesoria do odciągania i podawania mleka należy dezynfekować:

  • w 1 miesiącu życia dziecka – przed każdym użyciem
  • w 2 miesiącu życia dziecka – raz dziennie
  • powyżej 3 miesiąca życia dziecka – 2-3 razy w tygodniu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by części laktaktora dezynfekować przed każdym użyciem nawet, gdy niemowlę skończy 3 miesiąc.

Aby przeprowadzić skuteczną dezynfekcję,  nie trzeba korzystać z żadnych preparatów dezynfekujących. Wystarczy, że elementy z tworzywa:

  • wyparzysz wrzątkiem – zanurzając w wodzie o temperaturze 90-100oC przez 10-15 minut
  • umieścisz w specjalnym woreczku do wyparzania w kuchence mikrofalowej
  • wyparzysz w sterylizatorze – specjalnym urządzeniu elektrycznym do dezynfekcji akcesoriów do karmienia (a nawet zabawek).

Po wysuszeniu wszystkie elementy należy przechowywać w czystych i szczelnych pojemnikach.

Uwaga na elementy nieprzeznaczone do mycia

O ile w przypadku laktatorów ręcznych czyszczeniu podlegają wszystkie elementy, zupełnie inaczej jest podczas mycia urządzeń elektronicznych. Niezależnie od tego czy użytkujesz laktator elektroniczny Expert czy inny, części nieprzeznaczone do mycia musisz chronić nie tylko przed wodą, ale również przed wilgocią. Przypadkowe zalanie czy zachlapanie może bowiem grozić uszkodzeniem sprzętu.

Przed przystąpieniem do czyszczenia laktatora, zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia. Producent dokładnie opisuje sposób mycia oraz daje wskazówki, dzięki którym unikniesz uszkodzenia sprzętu.