Przewożenie dziecka w foteliku jest obowiązkowe. Przepisy jasno podają, że dzieci muszą być przewożone w ten sposób, aż do czasu, gdy osiągną 1,50 cm. Foteliki samochodowe mają zapewnić bezpieczeństwo i ochronę w razie wypadku. Dlatego tak ważną rolę pełnią. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat i 3 punkty karne. Jednak, gdy dziecko staje się przedszkolakiem, rodzice stają przed dylematem, jaki fotelik wybrać i czy przewozić dziecko przodem, a może tyłem.

Foteliki samochodowe – jak przewozić przedszkolaka?

Gdy dziecko jest bardzo małe rodzice przewożą je w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Taka forma przewożenia wydaje się być najbezpieczniejsza. Warto tutaj oprzeć się na testach Amerykańskiej Akademii Pediatrii, która zaleca takie przewożenie dzieci tak długo, jak to możliwe. Prym w takim montażu fotelików samochodowych wiodą Skandynawowie. Taka jazda jest niewątpliwie najbezpieczniejsza i najbardziej chroni dzieci, szczególnie przed urazem kręgosłupa i urazem kręgów szyjnych. W razie wypadku doskonale amortyzuje też uderzenie. Jednak tyłem można przewozić dziecko maksymalnie do 6 roku życia. Obecnie i w Polsce można zakupić foteliki samochodowe dla starszych dzieci. Niektóre firmy oferują foteliki 0-25 kg. Zatem warto zdecydować się na taką ochronę, bo przecież nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo dziecka.

Fotelik samochodowy dla przedszkolaka

Do 6 roku życia, tak naprawdę można przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Zapewnia to najwyższe bezpieczeństwo i ochronę, ale również jest to wygodne dla dziecka. Jednak rodzicom wydaje się, że taka forma przewożenia dziecka nie jest dla niego komfortowa. A to nieprawda. Wygodny fotelik dla dziecka może być również montowany tyłem. Jednak tak naprawdę największe znaczenie ma tutaj bezpieczeństwo. Potwierdzeniem tego są testy, jakim zostają poddane foteliki samochodowe. Warto choćby zwrócić uwagę na crash testy, które są przeprowadzane przez niezależne organizacje. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj również część samochodu, w której dziecko jest przewożone. Fotelik ustawiony tyłem może znajdować się na przednim siedzeniu, oczywiście pod warunkiem, że poduszki powietrzne są wyłączone. Mimo wszystko najlepszym wyborem jest umiejscowienie fotelika na tylnej kanapie.

Fotelik samochodowy – co trzeba wiedzieć?

Gdy dziecko osiągnie już maksymalną wagę i wzrost przewidziany dla fotelika, należy wybrać nowy. Tutaj trzeba pamiętać, że na jakości i bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Zatem kupowanie używanego fotelika dla dziecka nie jest najlepszym wyborem, gdyż fotelik dla dziecka ma również określony termin przydatności. Jeżeli dziecko wyrośnie już z danego fotelika, warto znaleźć taki, który będzie równie bezpiecznych. Zatem podstawowe znaczenie mają teksty bezpieczeństwa. Warto także wybierać modele, które mają ochronę SPS, czyli stanowią zabezpieczenie w razie uderzenia bocznego oraz europejskie certyfikaty bezpieczeństwa. Istotne znaczenie mają również pasy bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy – bo komfortowa jazda jest ważna

Przedszkolakom nieraz ciężko usiedzieć w jednym miejscu. Zatem przy wyborze fotelika rodzice powinni wybierać również wygodny fotelik dla dziecka, aby jazda samochodem nie kończyła się płaczem dziecka. Warto zwrócić uwagę na materiał, który zapewnia komfortowe siedzenie, a jednocześnie pozwala skórze oddychać. Należy także wybierać modele, gdzie istnieje możliwość regulacji pozycji i pochylenia fotelika. Dzięki temu dziecko będzie mogło nawet przespać się w komfortowych warunkach. Zatem może przybrać pozycje od siedzącej, aż do spoczynkowej. Również należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji zagłówka.

Foteliki dla dziecka w wieku przedszkolnym oczywiście powinny zapewniać, jak największe bezpieczeństwo. Należy więc dużą rolę przykładać do jakości wykonania i certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo. Oczywiście wygodny fotelik samochodowy dla dziecka zapewnia mu też lepszy komfort jazdy. Jednak jeżeli zastanawiasz się , jak przewozić swojego przedszkolaka, to pamiętaj, że przewożenie tłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze, zatem przewoź dziecko w ten sposób tak długo, jak jest to możliwe.