Spontaniczne chodzenie do sklepu i kupowanie tego, co wpadnie nam w ręce, to kiepski sposób nabywania produktów dla całej rodziny. W czasie planowania trzeba koniecznie uwzględnić kilka czynników.

1. Po pierwsze nigdy nie chodzimy na zakupy głodni! Wówczas kupimy więcej, bo na wszystko będziemy mieć ochotę.

2. Nie wchodzimy do sklepu bez przygotowanej wcześniej listy zakupów.

3. Aby zaoszczędzić, warto dokładnie zapoznać się z ofertą okolicznych sklepów poprzez przejrzenie gazetek promocyjnych i wybranie rzeczy do kupienia. Jeśli znamy sklep, do którego się wybieramy, lista może zostać sporządzona w taki sposób, aby produkty brać kolejno z półek, przemierzając sklep. Wówczas przeprowadzimy je zdecydowanie szybciej i będziemy mieć więcej czasu dla dzieci.

4. Określaj poziom cenowy – zawsze po sporządzeniu listy przed zakupami ustal jaką kwotę możesz wydać i się jej trzymaj.

5. Pilnuj, aby w lodówce oraz innych miejscach, gdzie przechowujesz, było czysto.

6. Zakupy najlepiej robić większe jednego dnia. Później oczywiście w tygodniu trzeba będzie coś dokupić, ale w ten sposób wydamy zdecydowanie mniej pieniędzy.

7. Duże zakupy na cały tydzień wymagają również zaplanowania posiłków dla rodziny, które możemy wypisać sobie na kartce, w ten sposób niczego nie pominiemy w przygotowywaniu swojej list zakupów.

Prawdopodobnie wielu osobom dane te wydają się oczywiste lub niepotrzebne, jednak niektóre już zaczęły pisanie swojej listy. Po pewnym czasie jak przywykniecie do nowej rzeczywistości, takie robienie zakupów dla całej rodziny będzie coraz łatwiejsze, a dodatkowo zyskacie znaczne ilości czasu, które będziecie mogli wykorzystać do wspólnej zabawy z dziećmi lub wybrać się z żoną/ mężem do kina i na romantyczną kolację pozostawiając potomstwo w domu z babcią.

Czy warto? Z pewnością. Skorzystamy bowiem na różnych płaszczyznach. Oszczędzimy pieniądze, będziemy bardziej zadowolone z nabytych produktów, a cały tydzień będzie zaplanowany i będziemy mogły oddać się po pracy odpoczynkowi, a nie zakupami.