Od czego zacząć budowę domu? Wbrew pozorom wcale nie od kopania fundamentów.

Nasza pierwsza wizyta u geodety  – Mapa sytuacyjna

Od czego zacząć budowę domu? Wbrew pozorom wcale nie od kopania fundamentów. Najpierw czekają nas nieco żmudne formalności i uzyskiwanie różnych pozwoleń. Odwiedzamy więc wydział architektury w starostwie powiatowym, ale również biuro geodety. Bez geodety bowiem nie wybudujemy żadnego domu. Jednym z ważniejszych dokumentów, które musimy przedstawić w urzędzie jest bowiem mapa sytuacyjna.

Plan zagospodarowania przestrzennego – mapy działek

Zanim udamy się do geodety, musimy jednak odwiedzić urząd gminy czy starostwa powiatowego, by zorientować się, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego dla miejsca, gdzie planujemy postawić dom. Od takiej mapy działek zaczynamy więc przygodę z budowaniem domu, ponieważ tylko tam dowiemy się czy:

  • możemy w ogóle budować,
  • jaką nieruchomość możemy postawić – dom jednorodzinny, bliźniak, czy szeregowiec,
  • jakie są warunki zabudowy, a więc czy możemy wybudować np. dwa piętra, bądź pod jakim kątem nachylenia może być sam dach. To również jest ważne zanim zakupimy projekt. Jeśli bowiem plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że w okolicy wolno budować domy jedynie z płaskim dachem, to projekt z dachem kopertowym okaże się tylko zbędnym wydatkiem i stratą czasu.

Nie każda gmina dysponuje takim planem. Jego brak nie oznacza jednak pominięcia całej procedury. Wtedy inwestor musi pozyskać decyzję o warunkach zabudowy. Tutaj niezbędna będzie mapa działek budowlanych, tak zwana mapa zasadnicza, na której konieczne jest zaznaczanie granic interesującej nas działki.

Po co potrzebna jest nam mapa sytuacyjna?

Przy planach wybudowania własnego domu z geodetą możemy zaprzyjaźnić się znacznie wcześniej, choćby po to, by zweryfikować jakość zakupionej ziemi i mieć pewność, że zrealizujemy w pełni nasz projekt. Jeśli jednak nie mamy takiej potrzeby, to pierwszy kontakt zainicjujemy, by uzyskać mapy działek budowlanych. Na takiej mapie zaznaczymy wszelkie informacje, na podstawie których urząd wyda nam zezwolenie na budowę, a więc:

  • gdzie nasz dom będzie stał,
  • co znajduje się w sąsiedztwie,
  • jak przebiegają przyłącza,
  • poszczególne granice.

Do tego niezbędna jest nam mapa sytuacyjna, którą wykona tylko geodeta. Tutaj mogą się Państwo zwrócić o pomoc do firmy Geo – Osnowa, która dysponując nowoczesnym sprzętem, szybko i rzetelnie opracuje taką mapę.

Mapa do celów projektowych – cena

Zarówno za plan zagospodarowania przestrzennego czy decyzję warunków zabudowy, jak i za mapę do celów projektowych musimy uiścić stosowne opłaty. Cena wypisu planu zagospodarowania przestrzennego zależna jest od ilości stron, ale przeważnie koszt nie przekracza 200 złotych. Maksymalnie za wypisy mapy działek budowlanych gmina może pobrać opłatę w wysokości 250 złotych. Wypis natomiast zobowiązana jest przygotować do miesiąca czasu. Cena mapy do celów projektowych jest wyższa, ponieważ wymaga większego zaangażowania, a także naniesienia wszystkich obiektów i budynków, znajdujących się w bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji. Cena takiej mapy możemy się więc wahać między 700 a 1200 złotych.